Atrakcje w okolicy Poronina

Poronin

Malownicza wieś Poronin to niezwykle atrakcyjna dla turystów miejscowość wypoczynkowa, a także dobra baza wypadowa w Tatry, na Słowację oraz do oddalonego o 6 kilometrów Zakopanego. Ze względu na liczne wyciągi narciarskie, baseny termalne oraz tradycje, które mieszkańcy kultywują, Poronin stanowi wymarzone miejsce na wakacje.


Na miejscu

We wsi przetrwało wiele zabytkowych budynków, między innymi zagrody i chałupy z XIX w. kapliczki budowane w stylu góralskim, jeden z najstarszych cmentarzy na Podhalu oraz Kościół NMP z XIX w.

Tu przed laty bywali wielcy Polacy: Jan Matejko, Leon Wyczółkowski, Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa Tetmajer, Władysław Orkan i inni.

Mieszkańcy wsi to rodowici górale, mówiący gwarą. Pielęgnują oni wiele tradycji i zwyczajów związanych z zajęciami codziennymi i pasterstwem.

W Poroninie znajdują się pracownie regionalne, w których górale rzeźbią meble, szyją stroje góralskie oraz zajmują się produkcją sera owczego.

Niezależnie od pory roku w Poroninie każdy znajdzie coś ciekawego. Latem można spacerować po stokach Galicowej Grapy (982m n.p.m.), Pasma Gubałowskiego (921m n.p.m.), łowić ryby i odpoczywać nad krystalicznie czystym potokiem. Przez miejscowość prowadzą też liczne trasy rowerowe a bliskość Tatr umożliwia uprawianie turystyki wysokogórskiej. Zimą pasjonaci białego szaleństwa mogą pojeździć na stokach narciarskich w Poroninie, Małym Cichym czy oddalonej o zaledwie kilka kilometrów Bukowinie Tatrzańskiej lub Białce Tatrzańskiej.

W okresie wakacyjnym odbywa się festiwal „Poroniańskie Lato” oraz „Dzień Misia, Miodu i Bartników”. Organizowane są również wystawy m. in. malarstwa na szkle, fotograficzne,  twórców ludowych. Dużą atrakcją są występy zespołów regionalnych „Mini Regli” (dzieci w wieku 3-8 lat), „Małych Regli” (dzieci w wieku 10 – 15 lat) oraz „Regli” (młodzież).


Morskie Oko

To największe jezioro w Tatrach, położone na wysokości 1395 m n.p.m. w Dolinie Rybiego Potoku. Nad brzegiem znajduje się jedno z najstarszych i najpiękniejszych schronisk tatrzańskich. 


Odległość: 19,5km
Pieszo: 4 godziny 44 minuty
Samochodem: 20 minut

Tu biorą swój początek trasy: na Rysy (czerwony), na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem (zielony) oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz (żółty).

Jak dojechać?

Wyjeżdżając z Domu Wczasowego PARYŻANKA skręcamy w prawo, w stronę Bukowiny Tatrzańskiej. Jedziemy 3 km prosto, na rondzie skręcamy w prawo – kierunek Łysa Polana. Mijamy po lewej stronie przejście graniczne (nie przekraczamy granicy) wąską drogą dojeżdżamy do parkingu (płatny). Tu rozpoczyna się droga do Morskiego Oka, którą można przejść pieszo lub przejechać dorożką konną.


Dolina Kościeliska

To jedna z najpiękniejszych dolin w Tatrach Zachodnich. Ma 9 km długości oraz wiele bocznych odgałęzień. Są to między innymi: Dolina Miętusia, Dolina Tomanowa, Dolina Pyszniańska, Wąwóz Kraków.


Odległość: 16,6km
Pieszo: 3 godziny 32 minuty
Samochodem: 22 minut

Najwyższym szczytem w otoczeniu doliny jest Błyszcz (2159 m n.p.m.). W Dolinie Kościeliskiej znajduje się również kilka jaskiń – Jaskinia Mroźna, Jaskinia Mylna, Smocza Jama oraz Jaskinia Raptawicka. Na końcu doliny znajduje się  schronisko Ornak, obok którego prowadzi szlak do malowniczego Stawu Smreczyńskiego.

Jak dojechać?

Wyjeżdżając z Domu Wczasowego PARYŻANKA, skręcamy w lewo, kierujemy się w stronę Zakopanego. Na pierwszym i drugim rondzie w Zakopanem skręcamy w prawo, na trzecim z kolei w lewo (droga nr 958). Jedziemy ulicą Kościeliską aż do parkingu w miejscowości Kiry. Dolinę można zwiedzać pieszo lub góralskimi dorożkami (w lecie) i saniami (w zimie).


Dolina Pięciu Stawów Polskich

To jedna z najbardziej malowniczych dolin w Tatrach, stanowi odgałęzienie największej doliny tatrzańskiej – Doliny Białki. Krajobraz doliny tworzą granitowe szczyty Tatr Wysokich, jeziora polodowcowe, rozległe hale, połacie kosodrzewiny oraz rośliny alpejskie. 


Odległość: 18,7km
Pieszo: 4 godziny 55 minut
Samochodem: 18 minut

Google maps

Najwyższym szczytem w otoczeniu doliny jest Błyszcz (2159 m n.p.m.). W Dolinie Kościeliskiej znajduje się również kilka jaskiń – Jaskinia Mroźna, Jaskinia Mylna, Smocza Jama oraz Jaskinia Raptawicka.

Na końcu doliny znajduje się  schronisko Ornak, obok którego prowadzi szlak do malowniczego Stawu Smreczyńskiego.

Jak dojechać?

Wyjeżdżając z Domu Wczasowego PARYŻANKA, skręcamy w lewo, kierujemy się w stronę Zakopanego. Na pierwszym i drugim rondzie w Zakopanem skręcamy w prawo, na trzecim z kolei w lewo (droga nr 958). Jedziemy ulicą Kościeliską aż do parkingu w miejscowości Kiry. Dolinę można zwiedzać pieszo lub góralskimi dorożkami (w lecie) i saniami (w zimie).


Giewont

Jest najbardziej charakterystyczną i najlepiej widoczną z Zakopanego górą. Szczyt ten znajduje się w Tatrach Zachodnich, ma wysokość 1895 m n.p.m.. Na szczycie umieszczony jest 15 metrowy żelazny krzyż, który przyciąga licznych pielgrzymów.


Odległość: 16,9km
Pieszo: 4 godziny 35 minut
Samochodem: 17 minut

Giewont jest bardzo popularnym i licznie odwiedzanym szczytem w Tatrach, jest jednak bardzo niebezpiecznym miejscem w czasie burzy.

Na szczyt można dojść trzema popularnymi szlakami: z Kuźnic przez Kalatówki, Dolinę Kondratową, Kondrackę Przełęcz (niebieski ), druga trasa prowadzi z Doliny Strążyskiej przez Przełęcz w Grzybowcu na Wyżnią Kondracką Przełęcz (czerwony) potem (niebieski), kolejna trasa to z Gronika przez Dolinę Małej Łąki na Kondracką Przełęcz (żółty), następnie na Giewont (niebieski).

Jak dojechać?

Wyjeżdżając z Domu Wczasowego PARYŻANKA skręcamy w lewo, następnie przejeżdżamy przez miejscowość Murzasichle, na końcu drogi skręcamy w prawo. Jedziemy ok. 4 km cały czas prosto aż dojedziemy do rodna  Jana Pawła II w Zakopanem, przy którym znajduje się parking. Tu rozpoczyna się trasa do Kuźnic, można ten odcinek przejechać busem.


Kasprowy Wierch

To jedyny szczyt w Tatrach, na który można wjechać koleją linową. Przejazd umożliwia podziwianie najpiękniejszych pejzaży górskich. Na szczycie o wysokości 1987 m n.p.m. znajduje się obserwatorium meteorologiczne. 


Odległość: 11,5km
Pieszo: 4 godziny 32 minuty
Samochodem: 16 minut

Nieopodal górnej stacji kolei, z Suchej Przełęczy, prowadzi żółty szlak turystyczny na Halę Gąsienicową, natomiast wybierając szlak czerwony można dojść przez Beskid, Skrajną i Pośrednią Turnię na Świnicę, zaś na zachód dojdzie się na Czerwone Wierchy.

Latem Kasprowy Wierch jest chętnie odwiedzany przez turystów lubiących piesze wycieczki. Natomiast zimą to idealne miejsce dla narciarzy, gdyż Kasprowy jest jedynym ośrodkiem w Polsce o charakterze alpejskim. Ze względu na położenie stoku dobre warunki narciarskie utrzymują się tutaj nawet do maja.

Jak dojechać?

Wyjeżdżając z Domu Wczasowego PARYŻANKA skręcamy w lewo, następnie przejeżdżamy przez miejscowość Murzasichle, na końcu drogi skręcamy w prawo. Jedziemy ok. 4 km cały czas prosto aż dojedziemy do Jana Pawła II w Zakopanem, przy którym znajduje się parking. Tu rozpoczyna się trasa do Kuźnic, można ten odcinek przejechać busem.


Wyciągi narciarskie

W Poroninie znajdują się cztery wyciągi narciarskie o różnej skali trudności, naśnieżane, ratrakowane, oświetlone – „Galicowa Grapa” o długości 900 metrów i 200 metrów – „Stasikówka” o długości 300 metrów oraz „U Gackowa”, również  300 metrowy.


Na miejscu

Małe Ciche – miejscowość oddalona od Domu Wczasowego PARYŻANKA o zaledwie 3 km. Znajduje się tu nowoczesny wyciąg krzesełkowy „Małe Ciche”, którego stok narciarski ma długość 1300 metrów, jest to trasa dla średniozaawansowanych. Obok tego wyciągu znajduje się  stok dla początkujących o długości 610 metrów. Jeżdżąc na nartach, można podziwiać przepiękną panoramę Tatr.

Bukowina Tatrzańska – wieś położona 4 km od Domu Wczasowego PARYŻANKA znajduje się tu kilkanaście wyciągów narciarskich. Najdłuższy stok to Rusiński 700 m z koleją krzesełkową. Kolejne wyciągi umiejscowione są na Wysokim Wierchu, na Wierchu Olczańskim, na Wierchu Szymkówka oraz na Głodówce. Są to trasy dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy.

Białka Tatrzańska – to największa i najnowocześniejsza stacja narciarska na Podhalu. Oddalona jest od Domu Wczasowego PARYŻANKA o 12 km. Najpopularniejsze stoki to Kotelnica, Kaniówka oraz Bania. Znajduje się tu kilkanaście wyciągów krzesełkowych i orczykowych, trasy o różnej skali trudności.

Kasprowy Wierch – to najwyżej położony i najpopularniejszy ośrodek narciarski w Polsce. Od Domu Wczasowego PARYŻANKA oddalony o 8 km. Na szczyt wjeżdża się koleją linową na wysokość 1987 m n.p.m. Na Kasprowym znajdują się dwa wyciągi krzesełkowe w Kotle Gąsienicowym oraz w Kotle Goryczkowym. Najdłuższa trasa ma długość 6000 m., są to stoki dla zaawansowanych narciarzy.


Baseny termalne

Kąpiele w basenach termalnych są niezwykle atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego zarówno latem, jak i zimą. W niewielkiej odległości od Paryżanki znajdują się Termy Bukowina Tatrzańska.


Odległość: 4,8km
Pieszo: 1 godziny 6 minut
Samochodem: 7 minut

Są one zaprojektowane w góralskim „klimacie”, nowoczesne, z 12  basenami, saunami, SPA, zjeżdżalniami dla dzieci. Temperatura wody w basenach utrzymuje się w granicach 28°C – 36°C. Ze względu na swój specyficzny skład mineralny wody te mają doskonałe właściwości lecznicze i rehabilitacyjne.

Kolejne termy znajdują się w miejscowości Szaflary w odległości 10 minut jadąc samochodem od hotelu. Termy Podhalańskie wyposażone są w różnorodne urządzenia do hydromasażu, bicze wodne, ławki i leżanki do masażu powietrznego, gejzery. Woda w basenach utrzymywana jest w zakresie od 30°C do 38°C. Posiada właściwości lecznicze które działają kojąco m. in. na układ mięśniowo–stawowy, nerwice, łagodzą objawy chorób skórnych, poprawiają samopoczucie.


Skansen w Chochołowie – Chochołów

To zabytkowa miejscowość położona na wschód od Zakopanego. Chochołów zasłynął historycznym zrywem do walki o niepodległość w 1846 roku, zwanym przez górali „poruseństwem”, a przez historyków Powstaniem Chochołowskim.


Odległość: 22,5km
Pieszo: 4 godziny 44 minuty
Samochodem: 29 minut

Zabudowę wsi tworzą chałupy i zagrody góralskie z XVII i XIX wieku, uznane przez UNESCO za zabytek  klasy „0” regionalnej architektury budowlanej. W najstarszej chałupie, zbudowanej w 1798 roku, mieści się Muzeum Powstania Chochołowskiego. Większość budynków, mimo objęcia ich opieką konserwatorską, jest stale zamieszkana.

Chochołów to żywy skansen regionalnego budownictwa. Szczególnie podziwiane są w Chochołowie drewniane domy, pięknie zdobione i przyciągające oko jasnym kolorem od corocznego mycia wodą i mydłem w okresie poprzedzającym Wielkanoc. W miejscowości znajduje się kościół z XIX wieku oraz izba regionalna w której można kupić wyrzeźbione przez gospodarza pamiątki.

Jak dojechać?

Wyjeżdżając z Domu Wczasowego PARYŻANKA, skręcamy w lewo kierujemy się w stronę Zakopanego. Na pierwszym i drugim rondzie w Zakopanem skręcamy w prawo, na trzecim z kolei w lewo (droga nr 958).  Przejeżdżamy przez  miejscowość Kościelisko, Kiry, Witów, aż dojeżdżamy do Chochołowa, koło kościoła znajduje się parking.


Spływ Dunajcem

Przełom Dunajca, na którym organizowane są regularne spływy tratwami jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Małopolsce. Początek spływu znajduje się w Sromowcach Kątach, trasa ma długość 18 km kończy się w Szczawnicy.


Odległość: 41,7km
Pieszo: 8 godziny 26 minut
Samochodem: 53 minuty

 Drugi odcinek rozpoczyna się w Szczawnicy, kończy po 5 km w Krościenku. Płynąc tratwami można podziwiać malownicze szczyty Pienin oraz słuchać opowieści flisaka. Rzeka tworzy na tym odcinku wiele ostrych zakoli, a ściany górskie wznoszą się do ok. 300 m.

Jak dojechać?

Wyjeżdżając z Domu Wczasowego PARYŻANKA kierujemy się w prawo do Bukowiny Tatrzańskiej. Następnie na rondzie skręcamy w stronę Białki Tatrzańskiej a później jedziemy w kierunku Nowego Targu. Przed Nowym Targiem skręcamy w prawo w stronę Niedzicy. Przejeżdżamy przez miejscowości: Nowa Biała, Krempachy, Frydman mijamy zamek i zaporę w Czorsztynie, dojeżdżamy do miejscowości Sromowce Wyżne.

Dom Wczasowy Paryżanka

Atrakcje na wyciągnięcie ręki

Dla Was możemy zorganizować zaprzęg konny, ciekawą wycieczkę górską z przewodnikiem, a wieczorem grill lub ognisko z pieczeniem prosiaka.